تحلیلگر داده (Data Analyst) فردی است که وظیفه جمع‌آوری، پاکسازی و تفسیر دیتا را بر عهده دارد تا با استفاده از نتایج آن بتوانیم به یک سری از سوالات یا مسائل پاسخ بدهیم. تحلیلگران داده می‌توانند در صنعت‌های مختلفی اعم از کسب‌وکارهای مختلف، پزشکی، تجارت، امور مالی، امور قضایی و منصب‌های دولتی کار کنند.

کسب‌وکار باید چه مشتریانی را برای کمپین تبلیغاتی بعدی هدف بگیرد؟ چه گروه سنی‌ای در مقابل این بیماری آسیب‌پذیرتر است؟ چه الگوهای رفتاری‌ای با کلاهبرداری مالی مرتبط است؟

این‌ها سوالاتی هستند که یک تحلیلگر داده می‌تواند در صنعت‌های مختلف و با در اختیار داشتن دیتای لازم، به آن‌ها پاسخ بدهد. در ادامه در مورد تحلیلگر داده، مهارت‌های لازم برای آن و مسیری که باید برای تبدیل شدن به یک تحلیلگر داده طی کنید، صحبت خواهیم کرد.

تحلیل داده (Data Analysis) چیست؟

تحلیل داده به فرآیند جمع‌آوری اطلاعات از داده‌ها برای تصمیم‌گیری بهتر گفته می‌شود. این پروسه معمولاً در پنج مرحله زیر عمل می‌کند:

تحلیل دیتا بسته به سوالاتی که می‌خواهید به آن‌ها جواب بدهید، می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد. تعدادی از مهم‌ترین انواع آن در ادامه آمده است:

وظایف و مسئولیت‌های تحلیلگر داده

تحلیلگر داده شخصی است که وظیفه جمع‌آوری و تفسیر دیتا برای حل یک مشکل مشخص را بر عهده دارد.

بسیاری از تحلیلگران داده به صورت روزانه کارهای زیر را انجام می‌دهند:

تحلیلگر داده از چه ابزارهایی استفاده می‌کند؟

در طول پروسه تحلیل دیتا، تحلیلگران اغلب از ابزارهای متنوعی برای دقیق‌تر و کارآمدتر کردن نتایج کار خود استفاده می‌کنند. برخی از معمول‌ترین ابزارها در حوزه تحلیل داده در ادامه آمده است:

انواع تحلیلگران داده

تکنولوژی با سرعت بالایی در حال پیشرفت است و هم‌زمان با آن، انواع اطلاعات و دیتایی که می‌توانیم جمع‌آوری و تحلیل کنیم، گسترش می‌یابد. به همین خاطر است که تقریباً در تمامی صنعت‌ها امکان جمع‌آوری و تحلیل داده وجود دارد. از عدالت جنایی گرفته تا مد و فشن، غذا، تکنولوژی و تجارت، در همه‌ی این صنعت‌ها از تحلیل داده استفاده می‌شود.

تحلیلگران داده که در صنعت‌های مختلف فعالیت می‌کنند، ممکن است عناوین زیر را داشته باشند:

چطور یک تحلیلگر داده شویم؟

مسیرهای زیادی برای تبدیل شدن به یک تحلیلگر داده وجود دارد. فرقی نمی‌کند که تازه از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اید یا به دنبال تغییر شغل هستید، اولین قدم برای شما ارزیابی مهارت‌ها و یاد گرفتن مهارت‌های جدیدی است که به آن‌ها نیاز دارید.

مهارت‌های فنی مورد نیاز برای تحلیگر داده

مهارت‌های مورد نیاز برای تحلیلگر داده در محل کار

راه‌های تبدیل شدن به تحلیلگر داده

داشتن مهارت‌هایی که تا اینجا مطرح کردیم، برای تبدیل شدن به یک تحلیلگر داده ضروری است. در ادامه در مورد راه‌هایی صحبت می‌کنیم که از طریق آن‌ها می‌توانید به عنوان یک تحلیلگر داده مشغول به کار شوید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *